Wykorzystanie usługi FTP

 

        Czasem informacje zawarte w plikach nie są dostępne bezpośrednio w serwisach www. Umieszcza się je na serwerach FTP i udostępnia użytkownikom na podstawie określonych uprawnień. Serwer FTP można porównać do serwera plików w sieci lokalnej. Różnica polega na tym, że potencjalni użytkownicy sieci lokalnej są prawdopodobnie znani, natomiast w sieciach globalnych mogą być anonimowi. Przyjęto zwyczajowo określenie użytkownika o nazwie anonymouse, któremu zostają udostępnione określone pliki w publicznym folderze, z reguły o nazwie pub, z prawem tylko do odczytu.

       Do realizacji usługi FTP można używać przeglądarki, programu Windows Commander, WS FTP.

 

       Aby zalogować się na serwer FTP trzeba podać jego nazwę, nazwę użytkownika oraz hasło dostępu. W programie WS FTP wybór nowego połączenia wymaga dodatkowo podania typu systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na serwerze.

       Za pośrednictwem serwisów www można przeszukiwać określone serwery FTP. Można posługiwać się maskowaniem nazw oraz informacjami umieszczonymi w opisie plików.

 

      Przy dużej liczbie plików przechowywanych na serwerach, wyszukiwarki FTP są bardzo użyteczne. Alternatywą może być czytelna struktura folderów, dzięki której można skopiować potrzebne pliki.