Strona główna

Formaty wideo

Kodeki

Procesy tworzenia filmów

Wygląd przykładowego programu

Przechwytywanie wideo z kamery

Proces tworzenia filmów w programie Studio przebiega w trzech etapach:

1. Przechwytywanie: Importowanie źródłowego materiału wideo na dysk twardy komputera PC. Źródła, z których można korzystać, to między innymi analogowe taśmy wideo (8 mm, VHS itp.), cyfrowe taśmy wideo (DV, Digital8), a także bezpośredni przekaz z kamery wideo lub kamery internetowej. Tryb przechwytywania został omówiony w rozdziale 2, Przechwytywanie obrazu wideo.

2. Edycja: Montaż materiału wideo według potrzeb przez zmianę kolejności scen i odrzucenie zbędnych fragmentów. Dodawanie efektów wizualnych, takich jak przejścia, tytuły i grafika, oraz dodatkowych ścieżek audio, takich jak efekty dźwiękowe i muzyka w tle. W przypadku tworzenia dysków DVD i VCD można utworzyć interakcyjne menu, zapewniające widzom większe możliwości ich przeglądania. W programie Studio większość pracy wykonuje się właśnie w trybie edycji. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat „Tryb edycji” w dalszej części tego rozdziału (strona 4).

3. Tworzenie filmu: Po zakończeniu projektu gotowy film generuje się w wybranym formacie i na żądanym nośniku: na taśmie, na dyskach VCD, SVCD, DVD albo w plikach AVI, MPEG, RealVideo lub Windows Media.

.