Uruchamianie aplikacji

Kod wykonywalny aplikacji jest zapisany w pliku, który posiada rozszerzenie *.exe. Lokalizacja naszej aplikacji zależna jest od tego jak przeprowadzono proces instalacji.

Metody uruchamiania aplikacji:

  • Wybieramy przycisk start, programy i aplikację którą chcemy uruchomić (aplikację można dodać przez Start, Ustawienia, Pasek zadań i Menu start, następnie uruchamiamy przycisk dodaj i wskazujemy lokalizację pliku wykonywalnego)
  • Uruchamianie aplikacji za pomocą skrótów umieszczonych na pulpicie.
  • otwieranie plików skojarzonych z określoną aplikacją. Można np. dwukrotnie klikając myszą nazwę pliku z rozszerzeniem *.doc, utworzyć go za pomocą aplikacji Word.
  • odnalezienie pliku wykonywalnego oraz dwukrotnym kliknięciu nazwy tego pliku. Plik można znaleźć po przez Start, Znajdź, Pliki lub foldery
WARTO WIEDZIEC

W rzeczywistości wiele aplikacji dokonuje tych czynności automatycznie w procesie instalacji. Ułatwieniem pracy jest umiejętność kojarzenia plików z aplikacjami. Podstawą dokonywania skojarzeń jest rozszerzenie nazwy pliku. Dla przykładu: Chcemy otworzyć plik z rozszerzeniem *.lll. za pomocą notatnika, który domyślnie otwiera plik *.txt. Więc należy wybrać Mój komputer, opcje Widok, Opcje folderów, Typy plików, Nowy typ, w pole Skojarzenie rozszerzenia wpisz .lll. i ustal nową akcję.
strona by © Katarzyna Bobrowska kl. II a LO
kajcula@gmail.com